Proje Hakkında

Kastamonu Sanat için taş baskı ürün ve ambalaj tasarımı danışmanlığı projemizde geleneksel taş baskı ürün özellikleri tespit edilerek ürünlerin mevcut kullanım alanları ve ürün çeşitleri belirlenerek kooperatif üyelerine tasarım odaklı düşünme ve ürün geliştirme üzerine eğitim verilmiştir. Bu kapsamda kooperatifin varolan ürün gamına yeni ambalajlar tasarlanarak daha az atıklı çevre dostu üretim teknikleri baz alınarak ambalaj tasarımları gerçekleştirilmiştir.

Kastamonu Sanat Kadın Girişimi Üretim ve İşleme Kooperatifi’nin ambalaj konusundaki en önemli sorunları: Kastamonu’da ambalaj üreticisi olmayışı. Tedarik edilen, özellikle kutu ambalajların pahalı oluşu. Ürünlerin kalitesini mevcut ambalajların yansıtmaması idi.

Harmonia olarak tasarım çözümümüz kooperatif üyelerinin kendi ambalajlarını üretebilmelerini sağlamak, taş baskı tekniğini ambalajlarda kullanmak ve üretim açısından nispeten kolay olan ancak görünürlük açısından kaliteli ürün algısını yaratan tasarımlar üretmek olmuştur.

Tasarım yaklaşımımızda işlevsellik (Diğer ürünler için de uygulanabilir çözümler), doğaya daha az zarar veren çözümler, ambalajların yeniden kullanılabilir olmaları ve sadelik ön planda olmuştur.

Kastamonu Sanat – İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi –

Her bir ürün için farklı kalıp tasarımı yapıldı. Kalıp tasarımları yapılırken kooperatif logosu ana fikir olarak kullanıldı. Böylece ürünler tek tek farklılaşırken aynı zamanda bir takım halinde göründüğünden aynı markaya ait olduğu vurgulanmış oldu. Etiketlerde Kastamonu taş baskı geleneğinin belirleyici rengi siyah tercih edilerek tasarım yapılmıştır. Kavanoz kapak örtüsü ve bez çantalarda ise taş baskıda kullanılan pamuklu kumaş yani açık ekru tercih edilmiştir.

Client Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Services Tasarım Danışmanlığı Skill Grafik Tasarım, Eğitim Year 2020 Link https://www.facebook.com/kastamonu.sanat.90