Proje Hakkında

Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin varolan “Külçe” markalarındaki ambalaj ve ürün konusundaki en önemli sorunları Çankırı Tuzu ve Çankırı tanıtımında zorluk çekilmesi, bugüne kadar üretilen ürünlerin birbirine benzemesi. Ambalaj konusunda ve ürün tasarımlarında yüksek kalite algısının olmaması idi. Kendilerine ait “Külçe” logosuna uyum sağlayacak şekilde tasarım çözümleri üretmemiz gerekiyordu.

Harmonia olarak öncelikle Çankırı Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi için bir markalaşma yol haritası hazırladık. İlerleyen dönemde de danışabilecekleri ve faydalanabilecekleri şekilde bir rehber kitapçık hazırladık. Daha sonra ürün ve ambalaj konusunda tasarım danışmanlığı yaptık ve aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurarak tasarımlarımızı gerçekleştirdik.

1- Üretimi kolay ambalajlar tasarlamak.
2- Çankırı’nın değerlerini tasarım konsepterine taşımak. Kavramsal açıdan da anlamlı ürünler tasarlamak.
3- Ürünlerin kalitesini görsel olarak da ambalajlarda yansıtmak.

Tasarım yaklaşımımız diğer ürünler için de uygulanabilir fonksiyonel çözümler üretmek, doğaya daha az zarar veren çözümler üzerine odaklanmak, ürün kalitesini vurgulayan görsel kimlik ve konsept doğrultusunda farklı ürünlere de dönüşebilir
tasarımlar üretmek oldu.

ÇANKIRI ELDİVAN KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOP.

Magnet ve anahtarlık isteğiyle bize başvuran kooperatif için konsept geliştirerek farklı ürünler de üretebilmeleri için fikir vermek istedik. Ürün konseptlerimizden biri fosil konseptiydi. Çankırı'da bulunan Çorakyerler Fosil Lokalitesi Kazısı”ndan çıkarılan ve günümüzden 8-8,5 milyon yıl öncesine (Geç Miyosen Dönem) tarihlendirilen fosiller ÇANKIRI müzesinde sergilenmektedir. Çorakyerler, sağlam bulgu vermesi ve faunal çeşitlilik açısından dünya paleontoloji literatüründe önemli bir yere sahiptir. Yol ve inşaat çalışmaları nedeni ile yok olma tehlikesi altında bulunan alanda bugüne kadar dünya mirası açısından oldukça önemli olan bu fosiller Çankırı ili markalaşması ve turizminin yerel ve ulusal alanlarda tanıtımı için önemli bir değer olması sebebiyle böyle bir konsept belirledik.

Client ÇANKIRI ELDİVAN KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOP. Services Tasarım, Markalaşma Danışmanlığı Skill Ambalaj ve Ürün Tasarımı, Stratejik Planlama, Grafik Tasarım Year Ocak 2021 Link https://www.facebook.com/eldivankulce/