Melih Aşanlı
Tasarımcı, Yazar.

1996 yılında eğitimine ara vererek otostopla ülkeyi gezmeye başladı, Ankara Hacettepe Dağcılık Kulübü ile tanışmasının ardından Ankara’da bir süre gezmeye ara verdi. Doğa fotoğrafçılığı ve sahne sanatları ile ilgili çalışmalara başladı. Bir buçuk yıl Kaş’da yaşadı ve doğa sporları rehberliği yaptı. 2001 yılında öğrenim hayatına geri dönerek Maramara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne gitti. Kaybolan doğal varlıklar ve doğa sporları üzerine çalışmalar içinde yer aldı. Anadolu’nun tarihi yolları, kültür varlıkları araştırmalarında görev aldı. Restorasyon çalışmalarına katıldı. 2005 yılında Kübra Köprülüoğlu ile tanıştı. Doğal tasarım, doğada tasarım derken ekolojik tasarımı birlikte keşfederek o günlerden bu güne değin aynı yolda yürümeye başladılar. Uzun yıllar içinde kazandığı mesleki deneyimler sonunda 2010 yılında Harmonia Ekolojik Tasarım Stüdyosu’nu kurdular ve kırsala göçtüler. Melih Aşanlı Türkiye’nin ilk ekolojik mimari rehber kitabı olan Geleneksel Yapı Teknikleri, ardından da atölyecilik ve ustalıkları anlattığı “Benim Atölyelerim” adlı kitapları yazdı. Yazarın Kazdağları Öyküleri adında bir de öykü kitabı bulunmaktadır. Halen kırsalda yaşamakta ve ekolojik tasarım alanında çalışmalarına devam etmektedir.

Kübra Köprülüoğlu Aşanlı
Tasarımcı, Çizer.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Doğaya olan tutkusu üniversite yıllarında doğa sporları yapmaya başlamasına vesile oldu. İstanbul’da tasarım stüdyolarında tasarım alanında deneyim kazandı. Yaratıcı ekip yönetmenliği yaptığı sıralarda uzun bir Likya yürüyüşü sonrası artık doğada yaşamına devam etme isteğiyle işinden ayrıldı ve eşi Melih Aşanlı ile birlikte Türkiye’nin ilk orman ortasındaki ekolojik tasarım stüdyosu Harmonia’yı kurdu. Ekolojik tasarım alanında çalışmanın yanı sıra kendi arazilerinde ekolojik tasarım ve ekolojik yaşama giriş eğitimleri düzenlemektedirler. Ekolojik yaşam bilgisini yaymak için Türkiye’de Harmonia’nın yanı sıra Buğday Derneği’nde Buğdaygil olarak çalışmakta ve uluslararası alanda küresel ekoköyler ağının bir parçası olan GENOA iletişim ekibinde gönüllü olarak çalışmaktadır. Eşi ve kızı ile birlikte halen ormanda off-grid yaşamaktadır.

Onarıma topraktan değil, toprak ile birlikte evlatlarını zehirleyebilecek kadar kendini yıpratmış insan türünden ve yine insanlar tarafından başlanmalı.

Melih Aşanlı - Tasarımcı, yazar.

Özgürlük, kilometrelerce yol kat ederek ulaştığımız kırsalımızda, dağın zirvesinde ya da şehrin göbeğinde olmakla alakalı değildir. 

Karşılaştıklarımızı ne kadar özgür bırakabildiğimiz ile alakalı zihinsel bir eylemdir. Genel kanının aksine; bizim için değil, diğeri için eylem gerektirir özgürlük. 

Melih aşanlı - Tasarımcı, yazar.

Sertifikalarımız