Harmonia Kimdir, Ne Yapar?

  • Harmonia içinde farklı disiplinleri bir arada barındıran bir tasarım stüdyosudur. Türünün ilk örneğidir. 10 yıl önce insanların duyduklarında ne iş yaptığını anlamadığı, anlamadığı için de iş vermediği zamanlarda ne tür işler yaptığını ve nasıl yaptığını anlatmak için epey zaman harcamıştır. Bir de üstüne ormanın ortasında, sincaplar, çakallar, birkaç kirpi ve domuz dışında esnafın olmadığı bir yerde kurulması sebebi ile de gerçekten orjinal ya da tuhaftır. 
  • Ekolojik bir yaşam sürer. Ekolojik tasarımı yalnızca müşterileri için uygulamaz, kendi için de kullanır. Güneş panelleri ile enerjisini sağlar, suyunu yağmurdan hasad eder, atık kağıtlarını kompost yapar, zehirli ürünleri kullanmaz, ofisi bile geri dönüşüm malzemelerinden yapılmıştır. Dolayısıyla söyleminde de eyleminde de gerçektir. 
  • Trendlerin peşinde koşmaz.
  • Tasarım yapar. Tasarım süslemek değil problem çözmektir ve bunu yaparken yenilikçi fikirler ortaya atarak başka bir pencereden bakabilmektir. Tasarımın bir çok alanındaki problemlere ekolojik çözüm önerileri sunar. 
  • Bütüncüldür; yaşamı bir bütün olarak ele alır, insan mutluluğu, çevre sağlığı, adalet, sürdürülebilirlik kavramları ile çalıştığı için, planlama, strateji, iletişim ve takım oyununda beceriklidir. İyi bir oyun kurucudur. 
  • Güncel, evrensel ve vizyonerdir. Çünkü bilgi üretir. Okulda öğrendikleri ile iş piyasasında gördükleri üzerinden yıllar boyunca tekrarlamalarda bulunmaz. Eğitim alır, eğitim verir, akademik yayınlar hazırlar, sahada uygulamalarda bulunur, kitap yazar, konferans ve söyleşilerde yer alır. Bol bol soru sorar, sordurur.
  • Çok disiplinlidir. Bütüncül tasarım ilkeleriyle çalıştığından farklı disiplinlerden beslenir, proje bazlı çeşitli kabiliyetlerde, deneyim ve bilgi birikimine sahip ekipler kurar, liderlik ve kolaylaştırıcılık yapar. Bildiğiniz anlamda çalışan personeli yoktur.
  • Aşka inanır. Sevgi ile kurulmuştur ve tutkunun peşinden koşmuştur. Mutluluk yaratmaya çabalar. Güven duyar, güven verir. Müşteri seçer, iş seçer, teknik seçer, yöntem seçer, malzeme seçer.
Ekolojik Tasarım Yapar
Onarıcı yöntemlerle arazi tasarlar, yeşil markalar yaratır, ekolojik yapılar tasarlar, ekolojik dönüşüm için danışmanlık yapar.
Eğitim Verir
Ekolojik entegrasyon, tasarım odaklı düşünme, yeşil marka olmak gibi konularda ekolojik yaşam eğitimleri verir.
Çiftlik Arazisinde Uygular
Ekolojik tasarım tekniklerini kendi arazisinde dener, uygular, yerel bilgiyle harmanlayarak yeni teknikler araştırır.

Nasıl Yapar?

Bilgi üretir; düzenli olarak eğitimler alır, eğitimler verir, sempozyum ve konferanslara katılır, uygulama yapar, sorunları tespit eder, her söylemden sonra eylemin gelmesini önemser.

Gerektiğinde kuralları değiştirir; sorgular, bağ kurar, araştırır, tasarım yapar, yaptığı tasarımları test eder, her kaynaktan beslenmekten kaçınmaz.

Kolektif bilinç ile çalışır; mal veya hizmet satmaya değil mutlu etmeye çalışır, bu yüzden dinler, birlikte ilerler, şeffaf ve takip edilebilir şekilde çalışır ve her aşamada birlikte olmayı önemser.

Fikir bulur; yeni teknikler araştırır, yazar, çizer, uygular, bir çok gönüllü projede kamu yararına çalışır, her yıl kendi eğitim arazisinde yeni uygulamalar yapar ve fikirleri hayata geçirir, tasarımları geliştirir, atölyesinde mucitlik yapar. 

Ne Yapmaz?

Doğaya, insanlara ve hayvanlara zarar veren markaların iletişim tasarımlarını yapmaz. 

Her türlü şiddet içeren ve uygulayan ürün, yapı, veya iletişim tasarımı yapmaz, uygulamaz ve böyle projelerin içinde yer almaz. 

Emek, kaynak ve duygu tüketimine sebep olan çalışmalara dahil olmaz. 

İş bittiğinde mutlu ve gururlu hissetmeyeceği projeleri almaz.

18:30’dan sonra maillarına bakmaz, çalışmaz, artık iş için sabahlamaz.

Haftasonları bol bol “kapsama alanı” dışına çıkar, doğada yürür.

Projelerimizden Örnekler

Harmonia Kitaplığı

Satın Al

Harmonia’da bugüne kadar:

1
Soru Cevaplandı
1
Saat Ders Verildi
1
Proje Tamamlandı
1
Söyleşi Yapıldı

Tasarım Danışmanlığı Almak İçin:

Bizimle çalışmak için neye ihtiyacınız olduğunu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz.